۹ شهریور ۱۳۹۷
63 views
نظر %

انواع چسب سنگ ساختمانی

یکی از پر کاربرد ترین ابزاری که در ساختمان سازی از آن ها استفاده می شود، انواع چسب از جمله انواع چسب سنگ هستند و جزء مهم ترین ارکان برای اتصال قطعات ساختمانی به یکدیگر محسوب می شوند.

البته چسب هم مانند هر ابزار دیگری انواع مختلفی دارد و بسته به نوع کاری که قرار است انجام شود باید از انواع مختلف آن استفاده نمود.

در این مطلب در مورد انواع چسب سنگ ساختمانی صحبت می کنیم.

کاربرد انواع چسب سنگ

انواع چسب سنگ را علاوه بر اینکه برای چسباندن سنگ مورد استفاده قرار می دهند می توان برای نصب کاشی و  سرامیک های ضد اسید، نصب آجر بر روی سطح شیب دار و همچنین راه پله ها، نصب قطعات سنگ بر روی سطوح غیر متعارف مانند فایبر گلاس و لوله ها، متصل نمودن فولاد به بتن و… استفاده نمود.

روش استفاده از انواع چسب سنگ

چسب سنگ با رنگ خاکستری است و در سطل های دو جزئی که در مجموع ۷/۵ یا ۱۵ کیلوگرم است بسته بندی می شود و در صورتی که بخواهید مقدار کمی از چسب را مخلوط کنید می توانید از ماله یا همزن دستی استفاده کنید، اما برای اختلاط حجم زیادی از چسب سنگ باید از مخلوط کن های قابل حمل استفاده کرد و بعد از استفاده از انواع چسب سنگ باید سطوح را کاملا تمیز کنید.

توجه داشته باشید که در مکان دور از تابش خورشید می توانید به مدت یک سال انواع چسب سنگ را نگهداری کنید.

در این مطلب به برررسی انواع چسب سنگ ساختمانی | روش استفاده از انواع چسب سنگ | کاربرد انواع چسب سنگ میپردازیم.

چسب آجر سفال چیست؟ آیا از انواع چسب سنگ محسوب می شود؟

بله از این نوع چسب ها برای چسبیدن آجر سفال استفاده می شود و با کمک این نوع چسب ها می توان قطعات آجر سفال که در یک سطح هستند را به یکدیگر چسباند.

ویژگی چسب های آجر سفال کدام است؟

در مقایسه با استحکام و مقاومت بالای چسب آجر سفال، قیمت و همچنین درصد مصرف آن بسیار پایین است.

چسبندگی که چسب آجر سفال دارد به صورت دائمی و بدون نقص است و در برابر رطوبت از خود مقاومت نشان می دهند و این مزایا باعث می شود تا در زمان استفاده نیاز به اضافه کردن هیچ افزودنی نباشد.

نحوه مصرف و نگهداری از چسب آجر سفال

این  نوع چسب ها به صورت پودری و خشک می باشند که باید به گچ اضافه و به خوبی مخلوط شوند.

البته توجه داشته باشید که میزان اضافه کردن چسب به گچ مصرفی باید نیم تا یک نیم درصد وزن گچ باشد.

بیشترین زمانی که می توانید چسب آجر سفال را در بسته بندی اولیه خود نگه دارید سه سال می باشد و باید این چسب را دور از تابش مستقیم آفتاب و یخبندان قرار داد و توصیه ما این است که چسب آجر سفال را در معرض رطوبت قرار ندهید.

به صورت معمول چسب آجر سفال در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی تهیه می شود و در بازار عرضه می گردد.

چسب بتونه که از انواع چسب سنگ می باشد چیست؟

چسب های بتونه که بر پایه اپوکسی ساخته شده اند برای نصب، ترمیم و همچنین چسباندن کریستال چوب پنبه، چوب، فلز، سرامیک، آجر، گچ، آیینه …. و به صورت کلی برای کارهای تعمیری و نصبی بسیار مناسب هستند.

ویژگی های چسب بتونه

مهم ترین مزیت چسب بتونه این است که کمتر از ۵ دقیقه سفت می شوند و جالب این است که قابلیت رنگ شدن، سوراخ شدن و پولیش کاری را هم دارند و برای درزگیری هم از آنها استفاده می شود.

این چسب ها در برابر حلال ها مقاوم و دوز آنها قابل تنظیم می باشد و می توان در کارهای مکانیکی از چسب بتونه استفاده کرد و تا یک سال ماندگاری خود را حفظ می کنند.

نحوه استفاده از چسب بتونه

در زمان استفاده از چسب بتونه باید سطح کار کاملا خشک، تمیز و بدون گرد و غبار و همچنین چربی باشد.

برای انجام این کار ابتدا مقداری از چسب را برداشته و آن را کاملا” ورز دهید تا رنگ آبی چسب به سفید تبدیل و گرم شود و بعد از ورز دادن باید چسب روی سطح مورد نظر مالیده شود واز قطعات تعمیر شده بعد از پایان ۵ دقیقه استفاده نمود.

چسب پلی استایرن

از چسب پلی استایرن برای چسباندن ورق های پلی استایرن استفاده می شود و جزء ملات های خشک هستند که برای سطح های افقی و عمودی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند و به عنوان عایق حرارتی کاربرد دارند.

چسب مخصوص پارکت

از چسب پارکت برای چسباندن پارکت و همچمنین قطعات تزئینی که از مواد چوبی ساخته شده اند هم می توان استفاده کرد.

نحوه و میزان استفاده از چسب پارکت

برای استفاده از چسب پارکت می توانید از شانه استفاده کنید و چسب را روی سطوح بکشید و بعد از گذشت ۱۰ دقیقه می توانید قطعه های پارکت را روی آن نصب کنید، با هر یک کیلو گرم از چسب پارکت می توان ۲ تا ۳ متر مربع پارکت را روی یک سطح نصب نمود.

راهکارهای نگهداری از چسب پارکت

رنگ چسب پارکت قهوه ای و سفید و به شکل خمیری می باشد و می توان آن را در دمای ۵+درجه سانتی گراد به بالا استفاده کرد، اما برای نگهداری از آن علاوه بر جای خنک باید در بسته و محفوظ از هوا باشد.

در این شرایط می توان چسب پارکت را به مدت ۶ ماه نگهداری نمود.

در زمان استفاده از چسب پارکت مراقب باشید که با دست، دهان و چشم تماس نداشته باشد و اگر به صورت احتمالی با پوست تماس پیدا کرد باید با آب فراوان شستشو شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع چسب سنگ  می توانید با کارشناسان شرکت تماس بگیرید: ۰۲۶۳۴۴۳۵۸۵۳ – ۰۹۱۲۲۶۱۲۲۸۲


نویسنده مطلب علی نجفی